Co to jest chest stand?
Jest to jakakolwiek pozycja, w której osoba ją wykonująca jest oparta tylko na klatce piersiowej, a nogi znajdują się w dowolnej pozycji, w której nie dotykają do ziemi. Idealnym chest stand'em według wielu akrobatów i gimnastyków jest zrobienie tej pozycji ze stopami na podłodze, kolanami wyprostowanymi oraz pośladkami dotykającymi głowy.
Kto jest w stanie zrobić chest stand?
Ekstremalne wykonanie chest stand'a (stopy na podłodze, kolana wyprostowane, pośladki dotykające głowy) jest w zasięgu niewielu osób i to osób o określonej anatomii- krótka (wysoko osadzona) klatka piersiowa, luźne wiązadła przykręgosłupowe, małe kręgi. Nawet osoby spełniające te wszystkie warunki muszą na chest stand'a zapracować szczególnie by raz zrobiony nie zniknął z repertuaru pozycji, które potrafi się wykonać. Nie oznacza to, że osoby spełniające tylko niektóre warunki nie będą w stanie zrobić pozycji bardzo zbliżonej do tej ekstremalnej - stopy nie muszą przecież dotykać do podłogi, a pośladki nie muszą dotykać głowy. Jest wiele wariantów chest stand'a, a niektóre z nich są w zasięgu osób, które uważają się za niezbyt elastyczne w plecach. Chest stand'a w tej mniej i najmniej ekstremalnej formie jest w stanie zrobić każda zdrowa osoba, która opanuje kilka najtrudniejszych rzeczy.
Co jest najtrudniejsze w chest stand'dzie, jakie istnieją niebezpieczeństwa, dlaczego i do czego może doprowadzić?
1. Opanowanie stania na klatce piersiowej
Podczas stania na klatce grawitacja robi swoje, co oznacza, że ciężar ciała ciąży na klatce piersiowej. Oznacza to ucisk żeber na narządy wewnętrzne, w tym szczególnie płuca oraz przygniatanie narządów od strony podłogi, m.in.: żołądka oraz przepony. Te uciski mogą doprowadzić do:
- uczucie duszenia się
- napadu paniki - związany z uczuciem duszenia się
- chwilowej utraty przytomności - spowodowanej wstrzymaniem oddechu, co jest naturalnym odruchem w momencie takiego ucisku na klatkę piersiową. Przed pierwszymi próbami robienia chest stand'u warto jest:
- ćwiczyć głębokie oddechy - takie które spowodują wzmacnianie mięśni międzyżebrowych, których siła będzie mogła delikatnie ograniczyć ucisk żeber na płuca. Głębokie, spokojne oddechy wypełniające płuca oraz pęcherzyki płucne spowodują, że w pozycji chest stand wystąpi mniejsze ryzyko niedotlenienia, jak również to, że pozycja będzie mogła być przetrzymana dłużej
2. Opanowanie uczucia duszenia się oraz odruchu kasłania w momencie ucisku na krtań
Podczas bardziej zaawansowanego stania na klatce, czyli takiego w którym nogi nie są w pionie a zaczynają wisieć na głową, a potem opadają w kierunki podłogi dochodzi do ucisku na krtań. W momencie ucisku na krtań dochodzi do podrażnienia nerwu błędnego lub nerwów w gardle, co często powoduje odruchowy kaszel przez gałęzie gardłowe tych nerwów. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie i idący za tym odruch - kasłania. Z czasem ten odruch można wyeliminować jeśli chest stand będzie wykonywany odpowiednio często, bo już nie raz udowadniano, że częsty ucisk na dane miejsce je znieczula i tak samo częste wykonywanie chest stand powoduje, że ciało zaczyna się przyzwyczajać i znieczulać - następuje to pod wpływem analizy wykonywanej przez układ nerwowy, który po wielu razach wykonywania chest stand nie wyczuwając zagrożenia nie alarmuje o nagłej zmianie w ciele.
3. Jeśli wykonuje się pozycję chest stand z nogami skierowanymi do góry w zależności od stopnia gibkości kręgosłupa należy zadbać o:
- osoby z bardzo giętkim kręgosłupem muszą szczególną uwagę zwrócić na wzmacnianie mięśni przykręgosłupowych oraz mięśni rąk, które pomogą w utrzymaniu równowagi, oczywiście nie należy zapominać o wzmacnianiu mięśni brzucha, ale w mniejszym stopniu niż mięśni grzbietu
- osoby ze sztywniejszym kręgosłupem muszą zwrócić uwagę na wzmocnienie mięśni rąk oraz mięśni brzucha, a w mniejszym stopniu mięśni grzbietu
4. W pozycji chest stand osoba ją wykonująca ma mniejszą możliwość niż w pozycjach na podłodze, czy też na stojąco aby kontrolować szybkość gięcia oraz ucisk na krążki międzykręgowe. W pozycjach na podłodze lub na stojąco mamy więcej możliwości na wcześniejsze wyciągnięcie się przed gięciem w tył. To wyciągnięcie się powoduje zwiększeni przestrzeni międzykręgowych, co powoduje mniejszy ucisk na krążki międzykręgowe oraz ścieranie chrząstek i ucisk na nerwy odchodzące od rdzenia kręgosłupowego. Dlatego przed rozpoczęciem pierwszych prób wykonania chest stand'u jest by wzmocnić mięśnie okołokręgosłupowe
Asekuruję moją uczennicę w trakcie robienia chest stand |
5. Niedoświadczone osoby o gibkich kręgosłupach robiąc chest stand po raz pierwszy z zamachu mogą doprowadzić do tego, że ciężar nóg oraz pośladków idących nad głową przeciąży resztę ciała i dojdzie do groźnego uszkodzenia kręgosłupa, a nawet zmiażdżenia krtani. Zatem chest stand na samym początku by wyczuć tez pozycję należy wykonywać z pomocą trenera lub pod jego czujnym okiem.
6. Robiąc pozycję samemu, jak i nawet z trenerem, który nie widzi twarzy kursanta, gdy ten robi pozycję, można bardzo łatwo doprowadzić do utraty przytomności spowodowanej odcięciem dopływu powietrza. Może tak się stać, gdy niewłaściwie oddychamy, nie umiemy oddychać w pozycji dużego przegięcia, delikatnie zachłyśniemy się własną śliną lub układ nerwowy odbierze te pozycję za groźną.
7. Co za dużo to niezdrowo
Ta zasada dotyczy każdej sfery życia, a w szczególności nadużywania ciała, które ma być naszym najsprawniejszym narzędziem. Jest bardzo delikatna granica pomiędzy używaniem, a nadużywaniem kręgosłupa i tak, jak wprowadzenie chest standa na pewnym etapie treningów stretchingu oraz wykonywanie go raz na jakiś czas może stać się korzystne, tak wykonywanie chest stand'a codziennie po kilka razy dziennie i przy każdej nadarzającej się okazji może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji:
- starcia chrząstki w kręgach,
- uszkodzeniach krążków międzykręgowych
- trwałym naciskom (przez uszkodzenie krążków międzykręgowych) na nerwy (np.: kulszowy), co może doprowadzić nawet do czasowego lub trwałego paraliżu nóg lub notorycznego odczuwania dyskomfortu w postaci bólu, mrowienia, drgania mięśni.
- poluzowaniu wiązadeł między kręgami, co potem może doprowadzić do niebezpiecznej dyskopatii
- i innych
Zarówno osoby o bardzo giętkim kręgosłupie, jak i te o sztywnej strukturze kręgosłupa mogą być narażone na takie konsekwencje choć dla każdej z osób gdzie indziej jest granica użycia i nadużycia - ta granica jest bardzo subiektywna i należy zwyczajnie obserwować swoje ciało oraz umysł by nie przesadzić
8. Rozciągnięcie mięśni brzucha to podstawa
Wiele osób myśli, że gięcie w kręgosłupie zależy tylko od mobilności w stawach kręgosłupowych oraz poluzowaniu połączeń w obrębie kręgosłupa (ścięgna, powięzie oraz wiązadła) , zapominając o tym, że podczas gięcia w tył intensywnemu rozciągnięciu ulegają mięśnie brzucha. Aby móc przystąpić do wykonywania chest stand należy stopniowo rozciągać mięśnie brzucha przy okazji wykonywania innych, mniej wymagających pozycji. Podczas rozciągania mięśni brzucha należy robić głębokie wdechy z przetrzymaniem powietrze, gdyż to wzmaga napięcie skóry, która też musi stać się bardziej elastyczna i rozciągliwa, by swobodnie wykonać głębokie gięcie w tył.
9. Narządy wewnętrzne odgrywają dużą rolę w możliwości gięcia w tył
Łatwo jest zauważyć, że jak się najedzonym to ogólnie zmniejsza się możliwość wykonywania jakichkolwiek ruchów, już o gięciu w tył nie wspominając. To może dać do myślenia gdy chodzi o ćwiczenie gięć w tył i nasunąć pewne wnioski:
- nie wolno ćwiczyć gięć w tył po zjedzeniu dużej ilości pokarmów oraz po zjedzeniu czegoś ciężkostrawnego - w obydwu przypadkach narządy są powiększone, czy to od objętości spożytego jedzenia, czy od ciężkiej pracy podczas trawienia pokarmu
- nie wolno ćwiczyć, gdy ma się wzdęcie, biegunkę, ponieważ narządy wewnętrzne, a w szczególności jelita są jak napompowany balonik (od wzdęcia lub spuchnięte po nadmiernej czynności) , który momencie nacisku nań może ulec uszkodzeniu lub wręcz pęknięciu albo zwyczajnie spowodować jeszcze większy ucisk i dyskomfort
- nie wolno ćwiczyć gdy ma się poważne urazy, choroby lub zwyrodnienia narządów skutkujących ich powiększeniem, gdyż dodatkowy nacisk może zaognić stan chorobowy lub spowodować pękniecie narządu lub szwów na nim
Oczywiście gięcie w tył w momencie gdy jest się zdrowym oraz zjadło się ostatni posiłek odpowiednio wcześniej (około 4 godziny przez ćwiczeniami) ma zbawienny wpływ na stymulacje pracy narządów wewnętrznych oraz dzięki tej stymulacji na lepsze ich ukrwienie, szybszą pracę, co może wpłynąć na usuwanie toksyn z organizmu lub szybszy metabolizm.
Po co w ogóle robić chest stand?
Chest stand ze zgiętymi lub wyprostowanymi nogami sięgającymi podłogi jest swojego rodzaju zwieńczeniem pracy nad gięciem kręgosłupa i swojego rodzaju wisienką na torcie. Dla artystów sceny cyrkowej jest niemalże obowiązkowym trickiem podobnie, jak dla gimnastyczek artystycznych. Dla tancerzy może stanowić dodatkową formę ekspresji. Czy jednakże faktycznie jako ćwiczenie samo w sobie jest konieczne i daje niesamowite rezultaty i warto włączyć tę pozycję do codziennego treningu?
Jest
wiele metod ćwiczenia pleców, które stosuje się w stretchingu. Ja rozróżniłabym kilka
najważniejszych:
-
na stojąco z zapieraniem się o ścianę lub własne uda lub
trzymaniem się czegoś na wysokości bioder stojąc przodem lub
tyłem do tego,
-
na leżąco - leżąc na brzuchu - ten wariant zakłada :
A) podpieranie się rękoma, co czasem dla osób z problemami w stawie
nadgarstkowym lub i łokciowym może stanowić problem,
B) chwyt
rękoma za nogi:
-
wisząc na szarfie lub innym podobnym urządzeniu
-
klęcząc na kolanach
-
mostek i wariacje na temat mostka
i
w końcu
-
na leżąco - leżąc na klatce piersiowej
Każda
z metod i każde ćwiczenie zakłada oddziaływanie na inne kręgi
oraz doprowadza albo do gięcia na "rozluźnionych" mięśniach albo na mocno spiętych mięśniach.
W
chest standzie, czyli w leżeniu na klatce piersiowej możemy ćwiczyć
w dwojaki sposób - starając się rozluźnić grzbiet oraz mięśnie
pośladkowe, co jest jednak w zasięgu osób z bardzo dużych gięciem
zarówno w odcinku lędźwiowym jak i piersiowym lub/i spinając (kurcząc) mięśnie grzbietu naginając ich siłą kręgosłup.
W momencie gdy
kręgosłup jest wystarczająco gibki nogi oraz pośladki zaczynają
ciążyć w dół i wówczas można wykorzystać działanie
grawitacji i zwyczajnie rozluźnić się czekając aż ciężar ciała wiszący nad klatką zacnie naginać kręgosłup. To działanie jest dodatkowo wyczuwalne przez fakt, że klatka piersiowa leży na podłodze i nie ma gdzie ani jak się ruszyć zmniejszając nacisk, zmniejszyć nacisk można jedynie poprzez zejście z pozycji lub podniesienie nóg. W momencie uzyskania maksymalnego zakresu przegięcia w kręgosłupie można spiąć mięśnie pośladkowe aby uczynić stretching aktywnym oraz w obrębie tej pozycji wzmacniać mięśnie.
Dla osób, które są sztywniejsze i mają problemy by w
ogóle wejść w pozycję też jest rozwiązanie - wykonywanie chest
stand na pochyłej do przodu powierzchni tak aby zmienić środek
ciężkości i aby nogi mogły zacząć swobodnie wisieć lub
założenie na nogi obciążników co spowoduje zwiększenie siły
grawitacji. Wyjściem jest również poproszenie trenera o asekurowanie lub wręcz za pomocą stretchingu manualnego-biernego (trener wykonuje wszystkie czynności za kursanta) ustawienie pozycji chest stand.W chest standzie, jak w żadnej innej pozycji możemy
wykorzystać duży w stosunku do korpusu ciężar ciała, który pod
wpływem działania grawitacji może zwiększyć nacisk na krążki
międzykręgowe oraz zmniejszyć z jednej strony odległość między
kręgami doprowadzając do większego wygięcia w kręgosłupie -
zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i piersiowym.
Pozycja chest stand czy to na prostej powierzchni, czy na pochyłej, czy z asekuracją trenera na pewno jedyną taka pozycja, w której przez ograniczenie ruchów klatki piersiowej możemy poczuć siłę grawitacji oddziałującej na kręgosłup w aż tak dużym stopniu.
Osoby, które trenują gimnastykę lub sztuki cyrkowe nie wyobrażają sobie życia bez tej pozycji. Tancerze raczej uważają ją za zbyt ekstremalną, za bardzo gimnastyczną i niekoniecznie potrzebną. Dla osób, które trenują gimnastykę, akrobatykę itp.jest to pozycja, która pomaga uzyskać odpowiednie gięcie w kręgosłupie, acz w niektórych przypadkach naraża na duże naciski na krążki międzykręgowe, które mogą prowadzić do kontuzji lub negatywnych efektów tworzenia zbyt dużego nacisku, które ujawniają się w momencie zakończenia kariery oraz intensywnych treningów (to dotyczy osób nadużywających swojego ciała- czyli zarówno osób na siłę naginających swoje plecy do tej pozycji, jak i tych giętkich, które wykorzystując to gięcie zbyt intensywnie). Osoby, które zwyczajnie chcą zadbać o elastyczność ciała oraz zdrowy kręgosłup (odpowiednio dobrany nacisk na krążki kręgowe sprawia, że są one lepiej ukrwione oraz nawilżone, a ciało poprzez stymulację kręgosłupa oraz delikatne uciski na rdzeń oraz nerwy wychodzące z rdzenia staje się sprawniejsze i bardziej pobudzone do działania oraz oczyszczania się z toksyn) wybierają inne ćwiczenia, gdyż zwyczajnie obawiają się nie tylko samej pozycji, ale i jej nieprawidłowego wykonania oraz konsekwencji odzywających się w przyszłości.
Oto ja wykonująca chest stand w trakcie performancu |
Wnioski: Jest to pozycja, która może dać bardzo wiele i sprawić, że giętkość kręgosłupa osiągnie swoje maksimum, jednakże na pewno nie jest to pozycja dla osób:
- początkujących, nawet jeśli są naturalnie giętkie, gdyż jej nieumiejętne wykonanie może zagrażać zdrowiu,
- bojących się tej pozycji, bo blokada psychiczna może spowodować niewłaściwy zacisk w momencie wykonywania tej pozycji, duszności lub nawet atak paniki i utratę przytomności,
- których celem jest utrzymanie kręgosłupa w dobrej kondycji oraz bardzo zdrowe i absolutnie nie narażające na negatywne skutki uelastycznienie jego struktury
- sztywnych, których ciało nie wykazuje jakichkolwiek predyspozycji do wykonania tej pozycji.
W codziennych treningach nie zastosowałabym tej pozycji ani w treningu indywidualnych ani tym bardziej w grupowym. Ta pozycja jest bardzo wymagająca bowiem nie tylko od osoby, która ja wykonuje, ale też dla osoby, która nadzoruje jej wykonanie, czy wręcz asekuruje w tej pozycji. Uważam, że istnieje tak wiele równych ćwiczeń na kręgosłup, które prowadzą do podobnych efektów, ale z mniejszym ryzykiem złych skutków, że tę pozycje - chest stand - uważam za ściganie się ze sobą oraz swojego rodzaju fanaberię, szczególnie, gdy zabierają się za nią osoby, którym nie jest ona potrzebna do czegokolwiek. Ja swojego czasu wykorzystywałam ją w niektórych choreografiach (na sobie) by podkreślić niekiedy dramatyzm postaci, jednakże uważam, że równie dobrze to rozwiązać inaczej. Dodatkowo - sama na sobie odczułam nadużywanie tej pozycji oraz ogólnie nadużywanie gięcia kręgosłupa. Moje zbyt częste i nadmierne naginanie kręgosłupa doprowadziło mnie do półtorarocznej przerwy w tańcu, zagrożeniu funkcji chodzenia raz długiego okresu rehabilitacji i wszystko dlatego, że kiedyś (jak byłam w wieku nastoletnim) nie wiedziałam o stretchingu wiele i moją metodą było pchanie aż do granic wytrzymałości oraz niewłaściwe wykonywanie wielu pozycji. Te doświadczenia sprawiły, że obecnie jestem na kompletnie innych etapie i na szczęście nadal od czasu do czasu jestem w stanie wykonać chest stand, ale robię to zupełnie inaczej niż kiedyś i nie przesadzam.
MIŁEGO ROZCIĄGANIA !!!
English version
What is a chest stand?
This is any position where the person performing it is based only on the chest, and legs are in any position, and they do not touch the ground. An ideal chest stand considered by many acrobats and gymnasts is to make this position with your feet on the floor, knees straight, and buttocks touching the head.
Who is able to perform the chest stand?Extreme performance of the chest stand is equal to feet on the floor, knees straight, and buttocks are touching the head. It is just reachable to a few people and these people with certain anatomy - a short (set high) chest, with loose paraspinal ligaments, small vertebra. Even a person who fulfills all the above conditions has to work hard to attain the chest stand position and once it is made, the person has to be attentive and devoted in order to keep the ability to perform it – it is not given once and for all. This does not mean that persons who meet only certain conditions will not be able to reach the position - very similar to the extreme one - feet do not have to touch the floor, buttocks do not need necessarily touch the head. There are many variations of the chest stand, and some of them are within a reach of people who consider themselves not to be very flexible in the back area. The chest stand in less and least extreme form is reachable by any healthy person who will master a couple of the most difficult aspects.
What is the most difficult in performing the chest stand, what threats are there, why, and what can it lead to?
1. Being in control of the chest stand position
While standing on the chest gravity is definitely working, which means that the body weight is on your chest. That also means that the ribs’ pressure on the internal organs, especially the lungs and organs being pushed down from the floor, such as .: stomach and diaphragma. These afflictions can lead to:
- A feeling of suffocation
- Panic attack - associated with the suffocation feeling
- Blackouts - caused by holding one’s breath, which is a natural reaction when such pressure is on the chest. Before the first attempts to perform the chest stand it is worth remembering of:
- Practicing deep breaths – the type of breathing that will strengthen the intercostal muscles, their strength will be able to gently reduce the pressure on the ribs on the lungs. Deep, calm breaths fill the lungs and alveoli, will reduce the risk of hypoxia when performing the chest stand, at the same time proper breathing will enable a person to hold the position for a longer period of time.
2. Being in control of choking feeling and coughing reflex while the pressure is on the larynx
While more advanced chest standing, that is when your legs are not vertically situated in relation to the floor and they begin to hang above the head, then they fall to the floor, therefore there is a pressure on the larynx. When the pressure on the larynx exists the vagus nerve is irritated as well as the nerves in throat, which often causes the cough reflex by the pharyngeal branches of these nerves. It is a very unpleasant feeling and the coughing reflex connected with that occurs. Over time, this reflex can be eliminated if the chest stand is performed often enough, because it has been proven in the past that the frequent pressure on certain body part anesthetizes it; the same things happen when you perform the chest stand - the body starts to get used to the pressure and deadens - this happens when the nervous system analyses the situation, after many times of performing the chest stand it does not alert when the sudden change in the body occurs.
3. When you perform the chest stand position with your legs pointing upwards you should take into consideration a couple of aspects depending on the flexibility range of the spine:- A person with a very flexible spine should pay particular attention to strengthening the paraspinal muscles as well as muscles of hands that help with keeping the balance, of course, do not forget to strengthen your abdominal area, but not as much as the back muscles
- Persons with a stiffer spine must pay more attention to strengthening hand and abdominal muscles and the back muscles in a lesser extent.
I always support my students when then try or do chest stands
4. A person who performs the chest stand is less able to control a speed of bending and compression on the intervertebral discs than in any other position on the floor or standing up. In positions on the floor or standing up we have a greater ability to stretch out a while before bending to the back. This stretch out will cause an increase in the intervertebral spaces, which results in less pressure on the intervertebral discs and the effacement of cartilages and pressure on the nerves that come out from the spinal cervical. Therefore, before the first attempts to perform the chest stand it is important to strenghten muscles around spine
5. inexperienced people with lithe spines doing the chest stand for the first time with your legs swings may lead to a serious overload of the spine due to the weight of your legs and buttocks reaching overhead - this may cause a severe spinal injury and even crushing the larynx. Thus, the chest stand at the very beginning when you learn how to find yourself in this position should be performed with the assistance of a professional coach or under his/her watchful eye.
6. Performing the position by yourself, and even under a supervision of a coach who does not see a student's face when the position is being performed it can very easily lead to loss of consciousness caused by the air supply cut off. This can happen when you breathe improperly, or you simply do not know how to breathe in the position of a great inflection, and you gently choke on your own saliva or the nervous system finds this position threatening.
7. Too much is too much.
This rule applies to every aspect of our lives, especially the abuse of your own body which should be your most skilled device. There is a very thin line between proper usage and an abuse of the spine. As the introduction of the chest stand at some point during the stretching sessions and performing it once in a while can be extremely beneficial – having it each and single day, several times a day and taking any opportunity to do it can lead to very dangerous consequences:
- Effacement of cartilage in vertebrae,
- Damaging the intervertebral discs,
- Constant pressure (when the intervertebral discs are damaged) on the nerves (e.g. .: sciatic nerve), which may even lead to a temporary or a permanent paralysis of the legs or the notorious discomfort such as: pain, tingling or muscle twitching.- Loosening the ligaments between the vertebrae may lead in the end to a dangerous discopathy
- And other consequences
Both – the people with a very flexible spine, as well as those of the rigid spine structure may be exposed to such consequences, but for each single person the boarder of the use and the abuse is very subjective and someone who works out should simply observe his/her own body and mind not to overdo the training.
8. Stretching your abdominal muscles is essential
Many people think that bending of the spine depends only on spinal mobility in the joints and loosening of connections in the spine (tendons, fascia and ligaments), forgetting that while bending backwards the abdominal muscles are being intensively stretched. To be able to proceed with the chest stand your abs should be stretched gradually while performing other less demanding positions. During the stretching of the abdominal muscles you should take deep breaths and hold them for a bit, because it increases the skin tension, which also needs to become more flexible and extensible to facilitate deep backward bending performance.
9. The internal organs play a significant role in being able to bend backwards.
It is easy to notice that having a meal generally reduces the ability to perform any move, not mentioning about bending backwards. This brings various thought when it comes to backward bending and it all comes down to:
- Do not practice backward bends after eating large amounts of food, or after having hard to digest food - in both cases, organs are enlarged, whether because of the food volume ingested, or from hard work during the food digestion process
- Do not exercise when you are bloated or have a diarrhea, because the internal organs, especially the intestines are like an inflated balloon (from bloating or swelling after an excessive activity), and during the pressure these internal organs may be damaged even ruptured or simply there might be even greater oppression and discomfort caused.
- Do not exercise when you have serious injuries, illnesses or organ degenerations resulting in their enlargement, additional pressure can make the sickness condition worse, it also can cause a rupture of an organ or stitches existing on the organ.Of course, bending backwards when you are healthy and ate the last meal much earlier (approximately 4 hours before the workout) has a beneficial effect on the internal organs stimulation, and thanks to the stimulation a better blood supply causes the organs work faster and that result in the elimination of toxins out of the body as well as faster metabolism.
Why would you even perform the chest stand?
The chest stand with legs bent or straight reaching the floor is a kind of your work culmination on the spine bend – this is a kind of crème de la crème. For circus artists this position is almost a mandatory trick as well as for rhythmic gymnastics. For dancers it may constitute an additional form of expression. However, actually as an exercise itself it is inevitable and gives amazing results and it is worth adding this position to a daily routine training, isn’t it?There are many methods of working on your back, which are also used in stretching. I would point out some of the most important methods:
- in standing position pressing against the wall or pressing against your own thighs or else holding something on the hips level while standing in front of the item or having it behind you and still holding it
- In a lying position - lying on your stomach - this option needs:
A) propping up with hands, sometimes for people with wrist or elbow issues that option might be pretty problematic,
B) holding your legs with hands,
- Hanging on a gymnastic band or other similar item
- On your knees - kneeling
- Bridge and all the variations of the bridge position
and finally
- Lying down – being on the floor - on your chest
Each method and each exercise involves interaction with different vertebrae, and leads to bending either when having relaxed or tensed muscles.
In the chest stand position, you are lying on your chest – there are two ways you can practice it - trying to relax the spine and buttocks muscles, however it is within a reach of those people with very flexible spine - both in lumbar and thoracic part or contract muscles and bend spine with the strenght of the muscles.
When the spine is sufficiently lithe, legs and buttocks begin to weigh down and in such case gravity can work itself and enable the body to relax waiting for the weight hanging over the ribcage and that will cause bending of the spine. Additionally this effect is also felt by the fact that the chest is lying on the floor and there is no possibility to move to release the pressure, there is only one way to reduce stress - only by ending the performance of the position or lifting the legs. At the time of obtaining the maximum range of inflection in the spine you can contract your buttocks muscles to make stretching active, and through all these steps in this position you are able to strengthen your muscles.
For people who are more rigid and have problems even to begin the position there is also a solution - perform the chest stand on a slope surface (direction of the slope: forward) that will enable you to change your center of gravity to let your feet hang freely or you can put an extra weight on the legs - that will increase the force of gravity. The other solution is also asking your coach for the support, or even using a manual-passive form of stretching in order to set the chest stand position (the coach performs all the activities for the student).During the chest stand position, as in any other position, we can use the body weight, which is relatively huge in relation to the torso - thanks to the gravity the weight can have an influence on pressure increase on the intervertebral discs, and as well as the reduction of a distance between the vertebrae – that may lead to greater bending of the spine - both in the lumbar and thoracic area.
The chest stand position whether it is performed on a flat surface or on an inclined one, with the assistance of your coach it is for sure one and only position where the body can feel such an intensive force of gravity affecting the spine, because of the extreme movement restrictions of the chest.
People who train gymnastics or are involved with circus arts cannot imagine life without this position. Dancers rather consider it to be too extreme, too gymnastic and not necessarily needed or desirable. For the people who train gymnastics or acrobatics, etc. this position enables them to get a proper bending of the spine, though in some cases this exposes the intervertebral discs to an extremely high pressure, and that can lead to injury or can have the adverse effects due to the excessive force, the negative influence will be revealed at the end of a career or/and at the end of very intensive workout (this applies to people who abuse their bodies - that is, both forcing the bend of the back in this position, as well as those people having a flexible spine and using this bending too extensively).
People who simply want to take care of their bodies’ flexibility and a healthy spine choose other exercises, clearly because they fear not only the position, but also the consequences of improper performance, as well as the effects that will come in the future (thanks to a proper pressure on spinal discs there is a better blood supply, and also the discs are moisturized better - the body becomes more efficient and ready to act in order to get rid off toxins – this all is due to the spine stimulation and by delicate spinal afflictions on a spinal cord and the nerves emerging from the spine).
and here is me doing chest stand during dance performance
Conclusions: You can benefit a lot from this position, it also leads to a great flexibility of the spine - it can reach its maximum ranges, but for sure it is not the position for people:- The beginners, even if they are naturally flexible, because its incompetent execution might endanger their health,- for those who have a fear of executing that position, because their mental blockage can cause improper tightness at the moment of performing it, shortness of breath, or even panic attacks and therefore a loss of consciousness,- Whose goal is to keep the spine in a good condition and those people who are very healthy and absolutely not exposed to negative effects of more flexible in ithe spine’s structure
- Whose bodies are rigid - the body does not show any predisposition to perform the chest stand
I would neither use this position during the daily routine trainings, nor in the individual sessions and even in my groups. This position is very demanding not only for the person who performs it, but also for the persons who supervise its execution, or even belay performing this position. I think that there are so many other exercises for the spine equally leading to similar results, but with less risk of the adverse effects that the chest stand may have - I consider it to be racing with yourself and a kind of whims, especially when people who do not necessarily need such position for any improvement.
In the past I used to use the chest stand in some choreographies (tested only on me) to emphasize a dramatic character of the role I played, but I think there might be a different and very well solution to that. In addition – I’ve been performing this position too often and yes generally I’ve abused my body in reference to bending the spine. My frequent and excessive need of bending my spine led me to one and half year break in dancing, my walking function once was threatened and long period of rehabilitation and it all happened because (as a teenager) I did not know much about stretching, and I was pushing myself to the limits of my endurance and at the same time there was an improper performance of many items connected with the chest stand position. These experiences brought me to a completely different stage, and, fortunately, still I am able to perform the chest stand from time to time, but I do it differently than I used to and definitely I do not exaggerate.
ENJOY YOUR STRETCHING !!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz